Účinky masáže

Masážou pôsobíme na organizmus masírovaného človeka viacerými spôsobmi.

Koža

Masáž každého druhu má na kožu a podkožné tkanivo výrazné účinky. Teplo vznikajúce pri masáži prekrvuje pokožku a prehrieva aj svaly. Masáž slúži aj ako kozmetická procedúra – obrusuje odumreté bunky na povrchu kože, čistí póry, pokožka lepšie dýcha a zbavuje sa toxínov. Pravidelne masírovaná koža sa stane pružnejšou a pevnejšou. Dráždením receptorov v koži zlepšujeme celkový stav organizmu, zlepšením prietoku krvi sa zmenšujú opuchy, rozpúšťajú usadeniny v tkanivách ako napr. soli v kĺboch pri nedostatočnom pohybe a zlepšuje sa stav kĺbov a šliach. Veľmi intenzívnou masážou je možné rozrušovať aj tukové tkanivo.

Svaly

Zlepšuje sa prekrvenie svalov. Svaly sa rýchlejšie zbavia odpadových látok a dostanú vyšší prísun kyslíka a výživných látok, čo je kľúčové pre ich optimálny tonus a lepší výkon.

Srdce

Masáž môže pôsobiť buď ukľudňujúco alebo vzrušivo, čo má vplyv na frekvenciu srdcovej činnosti a objem krvi vypudený zo srdca pri systole.

Krvný obeh

Masáž ovplyvňuje najmä periférnu časť krvného obehu – žily a návrat krvi smerok k srdcu. Zlepšenie na žilovej časti sa prejaví aj na tepnovej časti krvného obehu. Masér pri dodržaní dostredivého smeru masáže pomáha žilovému toku, tým pádom sa povrchové žily rýchlejšie vyprázdňujú, nepriamo sa tým zlepšujú podmienky aj pre prúdenie krvi vo vlásočniciach a tepnách a uľahčuje sa práca srdcu. Reflexne sa tak prekrvením povrchových častí kože a svalov zlepšuje odtok krvi z vnútorných častí tela, krv sa teda lepšie redistribuuje. Podľa výskumov sa po masáži prechodne zvyšuje počet červených krviniek.

Lymfatický systém

Lymfatické cievy do istej miery kopírujú priebeh krvných ciev a keďže nemajú vlastnú pumpu, pohyb krvi v žilách pomáha i pohybu lymfy. A keďže každý druh masáže ovplyvňuje tok krvi, prejavuje sa to aj pri lymfatickou systéme, ktorý je zodpovedný za ochranu organizmu, za imunitu. Tým sa ovplyvňuje stav kože, podkožia a celkovo odpadového hospodárstva organizmu a imunity.

Nervový systém

Telo človeka je pokryté veľkým množstvom receptorov, ktoré prijímajú podnety z vonkajšieho prostredia. Pri masáži sú dráždené a tým sa prejavuje účinok masáže na celý organizmus. Centrálny nervový systém je hlavnou riadiacou jednotkou organizmu – zmeny v ňom majú za následok zmeny v celom organizme. A keďže základými reakciami mozgovej kôry su vzruch a útlm, tak intenzívnejšou masážou dosiahneme povzbudenie a osvieženie organizmu a pomalou, jemnejšou masážou zase upokojenie organizmu.

Látková premena a vylučovanie

Masáž prostredníctvom zvýšeného prekrvenia pôsobí aj na zrýchlenie metabolických dejov v organizme. Zvyšuje sa pri nej spotreba kyslíka, produkcia Co2 a produkcia moču až o 60%. Telo sa pri masáži odvodňuje následkom pohybu tekutín v podkoží a svaloch, ako aj lepšieho prekrvenia obličiek a ich dráždenia cez reflexný účinok. Pri masáži sa uvoľňuje v tele masírovaného rôznorodý koktejl chemických látok. Vylučujú sa látky na báze histamínu, acetylcholínu, adrenalínu a mnohých ďalších.

V mojom salóne krásy ponúkam pre zákazníčky nasledovné druhy ošetrení

Kozmetika

Manikúra

Pedikúra

Masáže

Vizáž